Podatek od gier hazardowych – co warto wiedzieć?

Gry liczbowe oraz zakłady bukmacherskie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że są one przedmiotem opodatkowania. Chyba każdy z nas spotkał się z pojęciem podatku od gier hazardowych. Na kim ciąży obowiązek podatkowy? Co jest przedmiotem opodatkowania? Na te pytania często nie znamy odpowiedzi. Jednak warto mieć wiedzę w tym temacie. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy w Ustawie z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dziennik Ustaw z 2019 roku, pozycja 847). Garść najbardziej interesujących szczegółów przedstawiamy poniżej.

JAKIE GRY I ZAKŁADY OBJĘTE SĄ PODATKIEM?

Katalog gier i zakładów, które objęte są podatkiem jest bardzo szeroki. Najbardziej popularne miejsca, w których możemy spotkać się z takim podatkiem to oczywiście zakłady bukmacherskie i gry liczbowe. Ustawa mówi, że do tego grona zaliczyć można jeszcze: loterie i gry telebingo, wideoloterie, gry bingo pieniężne i fantowe, gry cylindryczne, w kości i w karty, gry na automatach oraz poker.

CO JEST PRZEDMIOTEM OPODATKOWANIA?

Dla potrzeb tego artykułu zajmiemy się dwoma najbardziej popularnymi przypadkami. Zarówno w grach liczbowych jak i zakładach wzajemnych podatek na mocy Ustawy pobierany jest od sumy wpłaconych stawek. Oznacza to, że po potrąceniu podatku gramy za niższą kwotę, od tej, którą wpłaciliśmy. Niższa w związku z tym będzie również nasza ewentualna wygrana. Należy tutaj wspomnieć, że zarówno obliczenie jak i odprowadzenie należnego podatku to zadanie podmiotu podlegającemu opodatkowaniu, czyli organizatora gry bądź też zakładów. Przedmiot opodatkowania w pozostałych, nieco mniej popularnych rodzajach gier jest opisany w artykule 73 Ustawy i do niej zainteresowanego czytelnika odsyłam.

JAKA JEST STAWKA PODATKU?

Stawka podatku od gier hazardowych jest zróżnicowana i zależna od rodzaju gry. W przypadku zakładów bukmacherskich wynosi ona 12%, a w przypadku gier liczbowych stawka podatku wzrasta już do 20%. Jak już wspomniano, należne kwoty potrącane są przez organizatora, więc gracz na szczęście nie musi wypełniać żadnych deklaracji ani przejmować się żadnymi innymi formalnościami.

CZY MOŻNA NIE PŁACIĆ?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest jednoznaczna. Każdy obywatel i podmiot jest zobowiązany do płacenia i odprowadzania należnych podatków. Nie inaczej jest w przypadku podatku od gier hazardowych. Jeżeli spotkaliśmy się w ofercie bukmachera z pojęciem gry bez podatku, to musimy sobie zdać sprawę z tego, że jest to zabieg marketingowy. Na rynku zakładów bukmacherskich panuje bardzo duża konkurencja i niektóre podmioty próbując przyciągnąć klienta decydują się na zwiększenie potencjalnej wygranej.

KTÓRY BUKMACHER JEST LEGALNY?

To pytanie nieodłącznie wiąże się z problematyką podatku od gier hazardowych. Aby gra na zakładach bukmacherskich była legalna ich organizator musi spełnić wiele wymogów, z których najważniejszym jest konieczność odprowadzania należnego podatku do polskiego budżetu. Bukmacher taki powinien mieć również siedzibę na terytorium Polski a także adres internetowy zarejestrowany w domenie PL. Pełną listę podmiotów prowadzących legalne zakłady bukmacherskie w Polsce publikuje Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych.