Historia zakładów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie są zorganizowaną formą hazardu, czyli jednym z rodzajów gier pieniężnych, w których o wygranej decyduje przypadek. Wielu graczy biorących udział w zakładach na pierwszy rzut oka mogłoby się z tym nie zgodzić, bo przecież w wydarzeniach sportowych, których najczęściej dotyczą zakłady bukmacherskie przypadek może być co najwyżej jednym z elementów wpływających na ostateczny wynik, ale są również inne. To prawda, jednak warto zwrócić uwagę, że przytoczona powyżej definicja nie dotyczy wyników samych zdarzeń, które typujemy, a złożonych przez graczy zakładów. O ich wyniku przypadek decyduje w tym sensie, że sam gracz nie ma wpływu na rezultat danego meczu, wyścigu czy końcową klasyfikację jakichś rozgrywek. Może jedynie zdać się na swoją najlepszą wiedzę i intuicję dotyczącą końcowego rozstrzygnięcia, by zwiększyć szanse na wygranie.

zakłady w koloseumTak naprawdę zakłady bukmacherskie znane są ludzkości od wieków. Nie wiadomo dokładnie, kiedy się zaczęły, ale są świadectwa, że już w starożytnym Rzymie zakładano się o wyniki wyścigów rydwanów. W wielu krajach zakładanie się o wyniki przyszłych, niepewnych zdarzeń przez lata było nielegalne, co wcale jednak nie powstrzymywało ludzi skutecznie przed robieniem tego. Dziś w większości krajów świata zakłady są legalne, a ich istnienie powszechnie akceptowane, choć często regulowane przez dość restrykcyjne przepisy, które mają powstrzymywać ludzi przed uzależnieniem od hazardu, a jednocześnie zapewniać wpływy budżetom państw.

Przez dekady, a nawet kolejne stulecia zakłady bukmacherskie podlegały przemianom zmierzającym do ich coraz większej profesjonalizacji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy ktoś w kontekście sportu mówił “zakłady”, to zazwyczaj przywoływało to na myśl wyścigi konne. Przyjmowanie zakładów na tę dziedzinę sportu upowszechniło się w Wielkiej Brytanii na początku XVIII wieku, gdy wprowadzono wyścigi, w których startowały więcej niż dwa konie. Wraz ze wzrostem popularności tej gałęzi rozrywki, kolejne kraje wprowadzały swoje przepisy regulujące zawieranie zakładów na wydarzenia sportowe. Fala rozwoju “bukmacherki” płynęła głównie z państw anglosaskiego obszaru kulturowego. Po Wielkiej Brytanii były Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia czy Australia. Stąd właśnie upowszechnienie angielskiego określenia “bookmaker”, czyli ktoś, kto robi zakłady. W naszym kraju doszło do spolszczenia i tak powstał swoiski już dziś “bukmacher”.

Współcześnie zakłady bukmacherskie przybierają zorganizowaną formę, w której ich organizacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, nazywane potocznie przez graczy właśnie “bukmacherami”. Zakłady przeżyły bardzo dynamiczny wzrost popularności wraz z upowszechnieniem dostępu do internetu. Kibicom znacznie łatwiej jest typować wyniki wydarzeń sportowych siedząc w domu przed komputerem czy coraz częściej także w każdym miejscu na świecie w aplikacjach mobilnych. Sami bukmacherzy także dostali dzięki internetowi nowe możliwości, wśród których do najważniejszych należy oferowanie zakładów “na żywo”, w trakcie trwania wydarzeń sportowych ze zmieniającymi się kursami w zależności od przebiegu wydarzeń i aktualnych wyników meczów.

Zakłady, jak coraz więcej dziedzin życia, w dużej mierze przeniosły się do rzeczywistości wirtualnej i biorąc pod uwagę niespotykane wcześniej w historii tempo rozwoju technologicznego, zapewne w niej zostaną, stając się coraz istotniejszą gałęzią gospodarki światowej w zakresie usług.