Cashout, czyli ograniczenie ryzyka

Któż z graczy biorących udział w zakładach bukmacherskich nie zna uczucia, gdy w zakładzie akumulowanym (łączonym) wszystkie wcześniejsze zdarzenia zostały wytypowane dobrze, a ostatnie nie “wchodzi” i powoduje utratę całej postawionej kwoty? Albo tego, gdy zdarzenie zbliża się do końca, a wynik nie jest po naszej myśli i zanosi się na stratę pieniędzy. Jeszcze do niedawna nic nie można było z tym zrobić, ale od jakiegoś czasu z pomocą przychodzi cashout.

Cashout – czym to się je?

Cashout to nic innego, jak wypłata pieniędzy przed rozliczeniem zakładu, czyli przed zakończeniem ostatniego z wytypowanych zdarzeń. Z transakcyjnego punktu widzenia można go nazwać sprzedaniem kuponu bukmacherowi po cenie, jaką ten nam zaproponuje. Skorzystać z opcji cashoutu możemy, gdy nie jesteśmy pewni rozstrzygnięcia ostatniego lub ostatnich wytypowanych zawodów. Zarówno wtedy, gdy ich przebieg wskazuje, że zakład może być wygrany, jak i wówczas, gdy zanosi się na porażkę i stratę pieniędzy.

Ile pieniędzy można otrzymać?

Kwota, jaką możemy otrzymać w wyniku cashoutu zależy od tego, w którym momencie zgłosimy takie żądanie, jak i aktualnej sytuacji zdarzenia, które mamy na naszym kuponie. Krótko mówiąc, decyduje stopień prawdopodobieństwa zakończenia danego zdarzenia w sposób, jaki wytypowaliśmy. Jeśli np. postawiliśmy na zwycięstwo drużyny A w meczu z drużyną B i aktualnie prowadzi ona 1:0, ale nie jesteśmy pewni czy uda jej się utrzymać prowadzenie do końca, a bukmacher z cash out w przypadku danego meczu, to możemy się zdecydować na wcześniejszą wypłatę środków. W takim przypadku otrzymamy z pewnością wyższą kwotę niż gdy ta sama drużyna A aktualnie przegrywa z drużyną B i prawdopodobieństwo, że sytuacja zmieni się na taką, jaką wytypowaliśmy jest niższe. Należy też pamiętać, że jeśli aktualny wynik danego meczu jest inny niż wytypowany przez nas, to możliwa wysokość cashoutu spada z upływem czasu pozostającego do zakończenia zdarzenia.

Gdy sprzedajemy kupon w sytuacji dającej relatywnie dużą szansę na rozstrzygnięcie zgodne z naszym typem, mamy większe szanse otrzymania kwoty wyższej niż postawiona, ale nigdy nie wyższej niż maksymalna możliwa kwota wygranej wynikająca z łącznego kursu kuponu. Z kolei gdy zanosi się na to, że nasz typ nie będzie trafiony, nie ma co liczyć na uratowanie kwoty wyższej niż ta, którą postawiliśmy. W takiej sytuacji cashout będzie już tylko ograniczaniem strat.

Cashout jest sposobem na ograniczenie ryzyka gracza w zakładach bukmacherskich, ale też podjęcie decyzji o wcześniejszej wypłacie środków samo w sobie jest ryzykowne. Grając z taką opcją musimy się liczyć z tym, że ostateczne rozstrzygnięcia danych zdarzeń będą jednak takie, jak pierwotnie przez nas wytypowane, a zatem nie uda nam się wygrać pieniędzy, które trafiłyby na nasze konto gracza, gdybyśmy nie zdecydowali się na wcześniejszą wypłatę.

Cashout – nie zawsze można

Należy pamiętać, że nie zawsze istnieje szansa wcześniejszej wypłaty środków przed rozliczeniem zakładu. Nie wszyscy bukmacherzy w ogóle mają w swojej ofercie taką możliwość, nie wszystkie oferowane do obstawiania zdarzenia są nią objęte, a do tego przed samym zakończeniem danego zdarzenia taka opcja zwykle jest całkowicie wyłączana. Na polskim rynku cashout ciągle jeszcze jest zjawiskiem relatywnie nowym i oferowanym w mniejszym zakresie niż w przypadku firm zagranicznych, które w Polsce nie mogą działać legalnie. Przed rozpoczęciem gry zawsze warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi cashoutu u danego bukmachera, czytając regulamin, co zresztą powinno być w ogóle podstawą przed rozpoczęciem przygody z zakładami bukmacherskimi.