Bukmacherzy – kiedyś i dziś

Zakłady bukmacherskie są dziś znane bardzo dobrze wśród wielu osób na świecie, jednak nie zawsze tak było. Chcesz poznać tą historię oraz dowiedzieć czegoś o najlepszych bukmacherach na świecie, jeśli tak, to wszystkiego dowiesz się poniżej.

Historia

Pierwsze zakłady wzajemne można spotkać już w starożytnych Chinach, gdzie ludzie używali płytek, czy kafelków w grze, w zgadywanie. Natomiast forma w jakiej znany są dziś zakłady bukmacherskie narodziła się w Anglii, w roku 1795 roku. Wtedy to Harry Ogden założył pierwszy punkt przyjmowania zakładów w mieście Nemarket przy torze do wyścigów konnych. Tak też narodziła się koncepcja kursów bukmacherskich. Pierwsze zakłady przyjmowano oczywiście tylko na zwycięzców danej gonitwy, potem oferta została rozszerzona. W UK przełom nastąpił w latach 60 XX w., gdy zniesiono prawo dotyczące hazardu (Gaming Act), który pozwalał obstawiać tylko i włączenie wyścigi (psów lub koni). Dzięki temu zabiegowi, bukmacherstwo mogło otworzyć się na inne dyscypliny sportu jak piłka nożna. Stany Zjednoczone wprowadziły pierwsze zakłady w latach 50 XX wieku, w 1972 roku w Kanadzie złożono pierwszy zakład przez Internet. To właśnie rozwój internetu sprawił, że bukmacherzy stali się tak popularni na całym świecie, a za złoty okres uważa się lata 90 XX wieku, gdzie jak grzyby po deszczu wyrastali kolejne firmy z tej branży, głównie w Europie. Obecnie istnieje ogromna ilość bukmacherów na świecie oferujące kursy na najróżniejsze wydarzenia sportowe i związane ze społeczeństwem.

Znani bukmacherzy i ich oferty

Można by wymienić tutaj bardzo długą listę, lepiej skupić się na tych, którzy są najbardziej znani na świecie.

Bet365

Jeden z najbardziej znanych bukmacherów na świecie, posiadający bogatą ofertę sportową. Bukmacher reklamuje się jako największy na świecie. Znajdziemy tam takie sporty jak żużel, wyścigi psów czy koni, a nawet squash. Jak widać jest w czym wybierać.

William Hill

Najstarszy bukmacher angielski, działający ponad 70 lat na rynku. Oferta zbliżona do tej prezentowanej przez Bet365, z wyjątkiem kursów na wydarzenia z przemysłu rozrywkowego oraz z zakresu polityki. Dodatkowo oferuje atrakcyjne bonusy na start w postaci darmowego zakładu do 30 funtów oraz liczne bonusy do depozytu.

Pinnacle

Bardzo dobry bukmacher z doświadczeniem na rynku (założony w 1998), a do tego wiarygodny. Tak jak ww. firmy posiada równie rozbudowaną ofertę sportową. Duża zaletą tego buka jest bardzo niska marża 2,4%, brak limitów na wygrane oraz możliwość do grania dla graczy profesjonalnych.

Betfair

Nie jest to typowy bukmacher lecz giełda zakładów sportowych. Polega ona na tym, że nie zakładasz się z bukmacherem (chociaż taka opcja również istnieje), tylko z innym graczem. W tym wypadku masz do wyboru dwie role: bukmachera lub gracza. Gdy jesteś tym pierwszym dostaje pieniądze za zakład od tej osoby (gracza), która się z tobą założyła. Jeśli przegrasz płacisz mu jego wygraną, ale bez tej części, która wpłacił. Od zakładów pobierana jest prowizja do firmy.

Wszyscy podani wyżej bukmacherzy nie są legalni w Polsce, ponieważ nie posiadają licencji Ministra Finansów na prowadzenie działalności.

Bukmacherzy legalnie działający w Polsce

Jeżeli chodzi o bukmacherów legalnie działający na terenie Polski to warto wymienić:

  • Fortuna
  • LV Bet
  • forBet
  • Totolotek
  • PZBuk
  • Betclic
  • Betclic

W momencie pisania tego artykułu, Betclic nie rozpoczął jeszcze działalności na terenie Polski, ale posiada już stosowną licencję. Wejść na rynek takiego gracza jakim jest Betclic na pewno spowoduje wiele zamieszania, ponieważ mam on możliwości, aby “wykosić” konkurencję poprzez niższą marżę i wzięcie na siebie podatków za graczy.

Jakiego bukmachera wybrać ?

Zależy co jest dla ciebie ważne, czy brak limitów na wygrane, niska marża, a może szeroka oferta. Co do oferty większość bukmacherów ma ją bardzo podobną. Większą wagę przypisałbym do marży i bonusów na start. Jedne z najniższych marży posiadają bukmacherzy Fortuna oraz LV Bet. Natomiast ostateczna decyzja zależy od ciebie.